Činnost katedry urbanismu a územního plánování je zaměřena především na pedagogickou činnost – na přípravu absolventů Stavební fakulty pro práci v architektonické a urbanistické tvorbě a v územně plánovací činnosti a na doplnění a prohloubení znalostí pracovníků veřejné správy. Pozornost je v současné době věnována také nutnosti rozvíjení vědecké a výzkumné činnosti katedry.
Urbanismus
Urbanismus je nauka o stavbě lidských sídel, vědní obor a současně praktická činnost, která má úzké vazby k oboru architektury. Zkoumá teoretické i praktické problémy tvorby a přetváření osídlení, sídelních útvarů a jejich struktur, odhaluje tendence a zákonitosti jejich vývoje a formuluje zásady pro jejich řešení; při tom vychází z obecných zákonitostí rozvoje společnosti a její ekonomiky v konkrétních podmínkách. K127 zajišťuje výuku urbanismu na několika oborech FSv jak v teoretické, tak v praktické rovině (ateliéry). Urbanistické úlohy jsou zadávány i jako bakalářské (127BPAA) a diplomové práce (127DPM) v programu Architektura a stavitelství. Hlavními zajišťovanými předměty jsou Urbanismus 1 (127UB01), Urbanismus 2 (127UR2B), Urbanistická a krajinářská kompozice (127UKKO), Urbanistická struktura sídel (127YUSS), Urbanistické struktury a rozvoj měst (127USRM), Základy urbanismu (127XZUR), Plánování venkovských sídel (1217XPVO) či Urbanistická tvorba a informační systémy (127UTS), v angličtině Urban design (127URDA). Znalosti jsou prakticky ověřovány při ateliérové výuce (127AMG1, 127AMG2, 127ATUR). Otázky urbanismu jsou řešeny i v rámci doktorského studia a několika doktorských předmětech, v češtině i v angličtině. Urbanismu je věnován i kurz celoživotního vzdělávání (Základy urbanismu). Katedra úzce spolupracuje s Asociací pro urbanismus a územní plánování ČR.
Zobrazit podrobnosti
Územní plánování
Územní plánování je interdisciplinární vědecký obor, správní nástroj a soustavná činnost, která usměrňuje rozvoj území tak, aby nedocházelo ke konfliktům a disproporcím a aby byly hájeny veřejné i soukromé zájmy v území. K127 zajišťuje výuku územního plánování na několika oborech FSv. Otázky územního plánování bývají řešeny i jako bakalářské (127BAPZ vč. 127PZ01) a diplomové práce (127DPM, 127DISZ) v oboru Inženýrství životního prostředí. Hlavními zajišťovanými předměty v oblasti územního plánování jsou Urbanismus 3 (127YUR3), Seminář z územního plánování (127YSUP), Nástroje územního plánování (127YNUP), Technika územního plánování (127XTPL), Nástroje územního a krajinného plánování (127NUKP) či CAD v územním plánování (127XCAD), v angličtině City planning 11 (127CP11), praktickou aplikaci představuje Projekt 2 (127PZ02). Otázky územního plánování jsou řešeny i v rámci doktorského studia a několika doktorských předmětech, v češtině i v angličtině. Uzemně-plánovací část je obsažena i ve velkém mezikatedrovém předmětu garantovaném katedrou K136 Dopravní stavby a územní plánování (136DSUZ). Témata územního plánování jsou předmětem několik akreditovaných kurzů celoživotního vzdělávání (ÚAP, Územní plánování pro samosprávu), vč. přípravných kurzů ke zkouškám zvláštní odborné způsobilosti na úseku územního plánování (ZOZÚP). Katedra úzce spolupracuje s Asociací pro urbanismus a územní plánování ČR.
Zobrazit podrobnosti
Krajina
Katedra urbanismu a územního plánování (K127) se dlouhodobě vědecky a pedagogicky zabývá krajinářskou problematikou, a to v kontextu územního a krajinného plánování, ochrany přírody a krajiny a památkové péče. Krajinářská témata jsou dlouhodobě řešena v rámci grantů národní a kulturní identity NAKI. K127 zajišťuje výuku krajinářských témat, na kterých se podílí i další katedry FSv, na několika oborech. Profilovými předměty katedry v oboru jsou Krajinářská architektura a životní prostředí (127KAZP), Krajinné plánování (2127YKRP), Nástroje územního a krajinného plánování (127NUKP), Urbanistická a krajinářská kompozice (127UKKO), Krajina a sídla (127XKRS), v angličtině Historic Parks, Gardens and Built Environments (127HPGB) a Landscape Heritage (127LAHE). Krajinářská témata bývají řešena i jako bakalářské (127BAPZ vč. 127PZ01) a diplomové práce (127DPM, 127DISZ) v oboru Inženýrství životního prostředí, případně i Architektura a stavitelství (127DPM). Otázky kulturní krajiny jsou zpracovávány v rámci doktorského studia a v několika doktorských předmětech, v češtině i v angličtině. Na řadě aktivit katedra spolupracuje s Katedrou hydromeliorací a krajinného inženýrství (společná konference). Katedra pravidelně pořádá krajinářské exkurze a workshopy. Dlouhou tradici má akreditovaný kurz celoživotního vzdělávání Ochrana krajinného rázu (v roce 2023 20. ročník). Do budoucna se katedra podílí na přípravě nového krajinářského studijního programu.
Zobrazit podrobnosti
Městské inženýrství
Městské inženýrství řeší všechny základní technické, technicko-ekonomické a technicko-ekologické problémy spojené se zajištěním provozu měst vč. tvorby a koordinace řešení veřejné infrastruktury, tj. dopravní infrastruktury, technické infrastruktury, veřejného prostranství atd. Témata městského inženýrství řeší i další katedry FSv. K127 zajišťuje především předměty Veřejná infrastruktura sídel (127VEIS), Územní management (127YUZM), Urbanismus a veřejná infrastruktura (127UVI) či Sociální a ekonomická infrastruktura sídel (127XSEI), v angličtině Spatial Planning and Public Infrastructure (127SPPI). Téma je obsaženo i v dalších urbanistických a územně-plánovacích předmětech a ve volitelných předmětech. Otázky městského inženýrství bývají řešeny i jako bakalářské (127BAPZ) a diplomové práce (127DPM) v oboru Inženýrství životního prostředí. Otázky městského inženýrství jsou řešeny i v rámci doktorského studia.Do budoucna se katedra podílí na přípravě kurzu celoživotního vzdělávání.
konzultační a poradenská činnost pro praxi (zejména pro orgány samosprávy měst a obcí pořádání konferencí a seminářů spolupráce s Asociací pro urbanismus a územní plánování (AUUP)
Kurzy celoživotního vzdělávání pro úředníky veřejné správy:
akreditovaný kurz „Hodnocení navrhovaných staveb a využití území z hlediska zásahu do krajinného rázu“